Pasirinkite temą ir MO tipą Demonstracijos Kūrybinė laboratorija Testai Žinynas Užduočių lapai
Sveikatos ugdymas
Poilsis




Aktyvumas




Švara




Mityba




Jausmai ir bendravimas




Žmogaus sauga
Gyvenamoji aplinka




Gamtinė aplinka




Ekstremaliosios situacijos




Eismo aplinka




Pirmoji pagalba




Mokytojo biblioteka Rodyti matricą Paslėpti matricą
Titulinis > Temos > Gamtinė aplinka > Skęstančiojo gelbėjimas

Skęstančiojo gelbėjimas

Pamačius skęstantįjį pirmiausia reikia atkreipti aplinkinių dėmesį ir bendruoju pagalbos telefono numeriu 112 iškviesti pagalbą. Jei netoliese yra kokių nors gelbėjimo priemonių, pavyzdžiui, vandenyje neskęstančių daiktų, gelbėjimo ratų, pripučiamų čiužinių ar pan., juos galima nusviesti skęstančiajam. Jei įmanoma, galima pamėginti skęstančiajam ištiesti lazdą, storesnę medžio šaką arba nusviesti virvę, kad jis įsikibęs galėtų išsilaikyti vandens paviršiuje.

Net būdami labai geri plaukikai gelbėtojai stengiasi priplaukti prie skęstančiojo iš nugaros ir sugriebti jį už plaukų, nes besiblaškydami vandenyje skęstantieji stengiasi įsikibti ir bet kokia kaina išsigelbėti. Todėl kyla pavojus nuskęsti ir pačiam gelbėtojui. Skęstančiuosius gelbėdami iš valties, gelbėtojai stengiasi priplaukti laivo priekiu, kad skęstantysis besigelbėdamas neapverstų prie jo priplaukusios valties.

Gelbėjant žiemą įlūžus ledui būtina veikti greitai ir ryžtingai, nes lediniame vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę drabužiai neleidžia jam ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje. Prie eketės artintis reikia labai atsargiai, geriausia šliaužte, plačiai ištiesus rankas. Jei yra galimybė, po savimi reikia pasidėti lentą ar kitą plokščią tvirtą daiktą ir šliaužti. Prisiartinti prie eketės krašto arčiau negu 3–4 m yra labai pavojinga. Todėl skęstančiajam reikia paduoti lazdą, lentą ar numesti virvę. Gelbėjimui galima panaudoti ir tvirtai surištus šalikus.