Pasirinkite temą ir MO tipą Demonstracijos Kūrybinė laboratorija Testai Žinynas Užduočių lapai
Sveikatos ugdymas
Poilsis
Aktyvumas
Švara
Mityba
Jausmai ir bendravimas
Žmogaus sauga
Gyvenamoji aplinka
Gamtinė aplinka
Ekstremaliosios situacijos
Eismo aplinka
Pirmoji pagalba
Mokytojo biblioteka Rodyti matricą Paslėpti matricą
Titulinis > Mokymosi objektai

Aknė

Aknė (jaunatviniai spuogai) – odos problema, kuri atsiranda dėl riebalų liaukų, kurios supa plaukelius, uždegimo.

Odos riebalinės liaukos yra išsidėsčiusios tuoj po odos paviršiumi. Šios liaukos gamina riebalus, kurie palaiko odos elastingumą. Mažos poros odoje – tai latakėliai, pro kuriuos riebalai patenka į odos paviršių. Daugeliui žmonių spuogų atsiranda paauglystėje dėl hormonų pokyčių, kurie skatina odos riebalinių liaukų veiklos suaktyvėjimą. Didėja odos riebalų gamyba, siaurėja riebalų liaukų latakėliai, sutrinka riebalų išsiskyrimas iš liaukų. Riebalinės ir negyvos odos ląstelės užkemša veido poras. Kai čia dar patenka bakterijų, prasideda uždegimas – patinimas, paraudimas ir pūliavimas.

Reikia atsispirti pagundai patiems spaudyti, krapštyti spuogus ir inkštirus. Tai pablogina jų būklę, gali likti randai. Praustis veidą reikėtų du kartus per dieną, naudojant švelnų ploviklį. Svarbu pernelyg neišsausinti odos, nepiktnaudžiauti preparatais nuo spuogų. Nepatartina spuogus slėpti tepantis riebius makiažo pagrindus, nes oda gali dar labiau užsikimšti ir atsirasti dar daugiau inkštirų. Reikėtų vengti šukuosenų, kada plaukai nuolat liečia veidą, reguliariai trinkti plaukus šampūnu, dažniau keisti patalynę.

Jei yra vos keli spuogeliai – tai lengva aknės forma. Sunki forma pasireiškia gausiais spuogais ant veido, kaklo ir nugaros. Tuomet geriausia kreiptis į odos gydytoją.

Iliustracijos

3797.jpg