Pasirinkite temą ir MO tipą Demonstracijos Kūrybinė laboratorija Testai Žinynas Užduočių lapai
Sveikatos ugdymas
Poilsis
Aktyvumas
Švara
Mityba
Jausmai ir bendravimas
Žmogaus sauga
Gyvenamoji aplinka
Gamtinė aplinka
Ekstremaliosios situacijos
Eismo aplinka
Pirmoji pagalba
Mokytojo biblioteka Rodyti matricą Paslėpti matricą
Titulinis > Temos > Jausmai ir bendravimas > Dėmesio, paauglystė!

Dėmesio, paauglystė!

Paauglystei būdingas intensyvus augimas, sparti medžiagų apykaita, labai aktyvi vidaus sekrecijos liaukų veikla. Lytinis brendimas dažniausiai prasideda maždaug nuo 10 metų ir baigiasi maždaug 16–18 metais. Kiekvienas asmuo vystosi labai individualiai: vienoms mergaitėms krūtinė pradeda augti 10 metų, kitoms – 12–13 metų, tai visiškai normalu. Paprastai mergaitės pradeda lytiškai bręsti anksčiau negu berniukai Mergaitės sparčiausiai auga 11-aisiais ir 12-aisiais metais, o berniukai 13-aisiais ir 14-aisiais metais.

Paaugliams suintensyvėja antiksčių žievės veikla. Antiksčių žievė nuolat išskiria medžiagas, dalyvaujančias streso reakcijose. Vadinasi, paaugliai visą laiką yra tarsi streso būsenos. Tai paaiškina daugelį paauglio psichikos ypatumų: netikėtą šiurkštumą ir pagiežą, ūmią agresiją, staigų švelnumo ir patiklumo pasikeitimą šaltumu ir įžūliu pasitikėjimu savimi, nemotyvuotą nuotaikų kaitą. Paauglystėje vidaus sekrecijos liaukos tarsi susitelkia prieš paauglį! Tačiau nieko nepadarysi, reikia palaukti, visa tai ištverti.

Psichologiniu požiūriu paauglystė baigiasi tada, kai individas suranda savo tapatumą, susikuria savo vertybių sistemą, sugeba užmegzti ir palaikyti tarpusavio draugystės ir meilės santykius, numato ateities perspektyvas.