Pasirinkite temą ir MO tipą Demonstracijos Kūrybinė laboratorija Testai Žinynas Užduočių lapai
Sveikatos ugdymas
Poilsis




Aktyvumas




Švara




Mityba




Jausmai ir bendravimas




Žmogaus sauga
Gyvenamoji aplinka




Gamtinė aplinka




Ekstremaliosios situacijos




Eismo aplinka




Pirmoji pagalba




Mokytojo biblioteka Rodyti matricą Paslėpti matricą
Titulinis > Temos > Gyvenamoji aplinka > Ką turi žinoti gyvūno šeimininkas

Ką turi žinoti gyvūno šeimininkas

1. Gyvūnus reikia prižiūrėti.

Namuose laikomi gyvūnai turi savo poreikių. Norint, kad augintinis gyventų fiziškai ir psichiškai sveikas, šiuos poreikius būtina tenkinti. Gyvūnas turi būti laikomas, šeriamas ir prižiūrimas gyvūno rūšį, amžių, fiziologiją ir elgseną atitinkančiomis, jam nekenksmingomis sąlygomis. Priešingu atveju gyvūnas gali būti paimtas ir perduotas kitam šeimininkui.

Kenksmingas elgesys su gyvūnais yra draudžiamas įstatymu – gyvūno negalima mušti, žaloti, spardyti, erzinti, gąsdinti ar kitaip sukelti stresą. Draudžiama skatinti agresyvų gyvūno elgesį: pjudyti ar organizuoti peštynes su kitais gyvūnais. Gyvūnui susirgus ar susižeidus būtina suteikti veterinarinę pagalbą. Draudžiama gyvūną palikti gatvėje, miške, pakelėje ar kitose vietose, norint juo atsikratyti, padaryti benamį.

2. Naminiai gyvūnai neturi trukdyti kitiems žmonėms.

Laikyti šunį, katę bute, privačiame name, kur gyvena kelios šeimos, leidžiama tik turint raštišką visų jame gyvenančių pilnamečių asmenų sutikimą. Tokį sutikimą būtų geriau gauti iki įsigyjant šunį ar katę.

Kiekvienas asmuo, ketinantis įsigyti naminį gyvūną, turi žinoti, kad privalės užtikrinti, jog augintinis nekeltų grėsmės žmonių ramybei, sveikatai, gyvybei, nedarytų žalos turtui, nesužeistų kitų gyvūnų. Jeigu gyvūnas padarys žalą žmonių sveikatai ir turtui, gyvūno savininkai privalės atlyginti visas išlaidas.

Draudžiama vestis šunis į renginius, parduotuves, vaikų žaidimų aikšteles. Kad šuo neįkąstų žmonėms, viešose vietose jį reikia vestis su pavadėliu ir antsnukiu. Pavadėlis turi būti tokio ilgio, kad šuo negalėtų įkąsti, pasiekti, paliesti kito žmogaus ir jo daiktų ar užšokti ant žmogaus ir jo daiktų, kelti jiems grėsmę. Be antsnukio gali būti vedžiojami tik tie šunys, kurie yra išlaikę paklusnumo testą arba yra tokie maži, kad antsnukiai jiems negaminami.

Neatsiejama atsakingo elgesio dalis – savo augintinio ekskrementų rinkimas. Palikti ekskrementai gadina estetinį aplinkos vaizdą, teršia gamtą, gali užkrėsti infekcinėmis ligomis sveikus gyvūnus, žmones, ypač vaikus.

3. Reikia rūpintis savo ir gyvūnų sveikata.

Gyvūnai gali platinti įvairias infekcines ir parazitines ligas. Jomis galima užsikrėsti paglosčius užsikrėtusį gyvūną. Todėl kiekvienas turi laikytis asmens higienos. Grįžus iš lauko ar pažaidus su savo augintiniu reikia plautis rankas. Negalima leisti šunims laižyti veido, lėkščių, valgyti iš tų pačių indų kaip ir žmonės. Nereikia žaisti su nepažįstamais gyvūnais.

Visi šunys ir kiti gyvūnai kasmet turi būti skiepijami, nes gali užsikrėsti labai pavojinga liga – pasiutlige. Šia liga sergantis gyvūnas gali užkrėsti kitus gyvūnus ir žmones. Todėl, jeigu šuo, katė ar kitas gyvūnas apkandžiojo, apdraskė ar kitaip sužeidė žmones, gyvūnus, apie tai savininkas nedelsdamas turi pranešti medikams.

Pamačius ar radus sužeistą gyvūną, reikia juo pasirūpinti ir pranešti veterinarams.