Pasirinkite temą ir MO tipą Demonstracijos Kūrybinė laboratorija Testai Žinynas Užduočių lapai
Sveikatos ugdymas
Poilsis




Aktyvumas




Švara




Mityba




Jausmai ir bendravimas




Žmogaus sauga
Gyvenamoji aplinka




Gamtinė aplinka




Ekstremaliosios situacijos




Eismo aplinka




Pirmoji pagalba




Mokytojo biblioteka Rodyti matricą Paslėpti matricą
Titulinis > Temos > Mityba > Maisto priedai

Maisto priedai

Maisto priedai – tai natūralios ar sintetinės cheminės medžiagos, kurios, nebūdamos maisto sudėtinės dalys, dedamos gaminant maistą, siekiant išlaikyti, sustiprinti ar susilpninti tam tikras maisto produkto savybes ar pridėti papildomų (pavyzdžiui, skonį, kvapą), pagerinti išvaizdą.

Europoje maisto priedai skirstomi į 25 grupes. Maisto priedo pavadinimas sudaromas iš raidės „E“, kuri reiškia ES, ir trijų skaičių. Kiekviena maisto priedų grupė žymima tam tikrais skaičiais.

Dažikliai (E100–180) suteikia maisto produktui spalvą arba ją atgaivina.

Konservantai (E200–297) pailgina maisto produkto vartojimo trukmę, apsaugo nuo mikroorganizmų sukeliamo gedimo.

Antioksidantai (E300–385) pailgina maisto produkto vartojimo trukmę, saugo nuo gedimo, kurį sukelia oksidacija, pavyzdžiui, riebalų apkartimas ir spalvos pasikeitimas.

Emulsikliai ir stabilizatoriai (E400–499, E1400–1499) padeda maisto produkte sudaryti ar išlaikyti dviejų ir daugiau nesimaišančių medžiagų (pavyzdžiui, aliejaus ir vandens) pastovų mišinį.

E500–599 žymimos rūgštingumą ir lipnumą reguliuojančios medžiagos. Aromato ir skonio stiprikliai (E620–650) sustiprina esamą maisto produkto aromatą ir (arba) skonį.

Saldikliai (E950–967) – cukraus neturinčios medžiagos – suteikia maisto produktams saldų skonį arba yra vartojami maistui ir gėrimams (kavai, arbatai) valgant pasaldinti. E900–914 yra glajinės medžiagos.