Pasirinkite temą ir MO tipą Demonstracijos Kūrybinė laboratorija Testai Žinynas Užduočių lapai
Sveikatos ugdymas
Poilsis




Aktyvumas




Švara




Mityba




Jausmai ir bendravimas




Žmogaus sauga
Gyvenamoji aplinka




Gamtinė aplinka




Ekstremaliosios situacijos




Eismo aplinka




Pirmoji pagalba




Mokytojo biblioteka Rodyti matricą Paslėpti matricą
Titulinis > Mokymosi objektai

Pirmoji pagalba apsinuodijus cheminėmis medžiagomis

Apsinuodijimo požymiai

Cheminės medžiagos (nuodai) į organizmą gali patekti įvairiais būdais, todėl yra skirtingi apsinuodijimo požymiai. Nurijus rūgščių ar šarmų, skauda burną, ryklę ir krūtinę. Taip pat sutrinka rijimas ir kvėpavimas, atsiranda seilėtekis, vėmimas, gali pakilti temperatūra. Balsas pasidaro kimus, atsiranda kosulys. Jei pažeidžiama virškinamojo trakto gleivinė, gali prasidėti kraujavimas ar organų sienelių plyšimai. Aplink burną gali būti matomi paraudusios ar jau suardytos odos plotai. Sunkiais atvejais vystosi įvairių organų negrįžtami pakitimai, eritrocitų irimas, ištinka šokas. Įkvėpus cheminių medžiagų, atsiranda dusulys, padažnėja kvėpavimas. Cheminėms medžiagoms patekus ant odos, ji parausta, gali kilti alerginės reakcijos. Didelės koncentracijos šarmai ir rūgštys nudegina odą, gali prasiskverbti į kraujotaką ar pažeisti gilesnius audinius. Cheminių medžiagų įtiškus į akis, jos parausta, atsiranda ragenos drumstumas ar pabrinkimas.

Kai kurios cheminės medžiagos, patekusios į organizmą, apsinuodijimo simptomus sukelia ne iš karto, o tik praėjus tam tikram laikui.

Pirmoji pagalba apsinuodijus

Nuodingoms medžiagoms patekus į akis, būtina jas gausiai 10–20 min. plauti tekančiu vandeniu. Rekomenduojama pakelti akių vokus.

Nuodingų medžiagų prisikvėpavusį asmenį būtina kuo greičiau išvesti ar išnešti iš užterštos aplinkos.

Nuodams patekus ant odos, reikia nurengti suterštus drabužius (nepamirškite juos saugiai ir sandariai supakuoti) ir odos lietimosi su cheminėmis medžiagomis vietą gausiai plauti vandeniu. Jei patekusios medžiagos yra linkusios skverbtis gilyn į audinius, jos šalinamos plaunant vandeniu su muilu ir šepečiu.

Apsinuodijus pro burną, prieš pradedant nuodus šalinti iš virškinamojo kanalo, būtina pasitarti su specialistais, nes netinkamai suteikta pirmoji pagalba gali pabloginti apsinuodijimo eigą ir baigtį. Apsinuodijus cheminį nudegimą sukeliančiomis medžiagomis (rūgštimis, šarmais), paprastai kyla savaiminis vėmimas, tad nereikia papildomai skatinti šio veiksmo. Jei nukentėjusysis nevemia, to nereikia skatinti, nes kenksmingos medžiagos, grįždamos stemple, pakartotinai ją pažeis. Nukentėjusiajam reikia duoti išgerti stiklinę vandens. Vanduo praskiedžia rūgštį ar šarmą, sumažėja žalingų medžiagų koncentracija, todėl sumažėja ir jų sukeliamas audinių pažeidimas. Apsinuodijus pro burną, rekomenduojama skirti aktyvintos anglies. Tačiau aktyvintos anglies negalima duoti asmeniui, kuriam dėl apsinuodijimo sutrikusi sąmonė ir jei apsinuodijimą sukėlė alkoholis.

Svarbu

Pagrindinė priemonė visų apsinuodijimų atvejais yra VANDUO.

Visais atvejais, suteikus pirmąją pagalbą, būtina nukentėjusį skubiai vežti į gydymo įstaigą, kur jam turėtų būti teikiama specializuota pagalba.