Pasirinkite temą ir MO tipą Demonstracijos Kūrybinė laboratorija Testai Žinynas Užduočių lapai
Sveikatos ugdymas
Poilsis




Aktyvumas




Švara




Mityba




Jausmai ir bendravimas




Žmogaus sauga
Gyvenamoji aplinka




Gamtinė aplinka




Ekstremaliosios situacijos




Eismo aplinka




Pirmoji pagalba




Mokytojo biblioteka Rodyti matricą Paslėpti matricą
Titulinis > Temos > Pirmoji pagalba > Pirmoji pagalba apsinuodijus smalkėmis

Pirmoji pagalba apsinuodijus smalkėmis

Smalkės (anglies monoksidas) yra nuodingos ir itin pavojingos dujos, nes jos neturi nei kvapo, nei spalvos. Žmogus, esantis patalpoje, kur daug smalkių, paprastai nieko nejunta ir gali lengvai apsinuodyti.

Smalkių susidaro, kai krosnyje dega malkos ir nėra geros ventiliacijos, nevalyti dūmtraukiai, apgriuvusios ir netvarkingos krosnys, netinkamai naudojami šildymo įrenginiai, taip pat būnant garaže, kuriame yra automobilis su veikiančiu varikliu, net jeigu garažo durys atidarytos.

Į organizmą smalkių patenka pro kvėpavimo takus. Kraujyje jos maždaug 200 kartų greičiau negu deguonis jungiasi su hemoglobinu ir sutrikdo organizmo aprūpinimą deguonimi. Dėl deguonies trūkumo žmogus ima dusti, pažeidžiama centrinė nervų sistema, taip pat kepenys, raumenys, kaulai ir kitos organizmo sistemos.

Apsinuodijęs smalkėmis žmogus pajunta galvos skausmą ir svaigimą, tvinksėjimą smilkiniuose. Vėliau apima mieguistumas, gali kilti haliucinacijų, ima ūžti ausyse. Galiausiai sutrinka žmogaus judesiai, kūno oda tampa ryškiai raudonos spalvos, pirmiausia veidas, vėliau ir kitos kūno vietos, žmogus alpsta, praranda sąmonę. Jeigu smalkių koncentracija ore didelė, žmogus gali netekti sąmonės net per kelias minutes. Jei apsinuodijusiajam laiku nesuteikiama pagalba, jis gali mirti.

Pirmoji pagalba apsinuodijus smalkėmis

- Jeigu žmogus blogai pasijunta ir įtaria, kad galėjo apsinuodyti smalkėmis, reikia kuo skubiau išeiti į gryną orą.

- Jeigu pats nukentėjusysis išeiti negali, jį reikia išnešti į gryną orą.

- Atsagstykite drabužius, kad būtų lengviau kvėpuoti.

- Jeigu kvėpavimas sutrikęs arba žmogus nustoja kvėpuoti, atlikite dirbtinį kvėpavimą.

- Skubiai kvieskite greitąją medicinos pagalbą, nukentėjusįjį vežkite į gydymo įstaigą.

Kaip degant susidaro smalkės, galite panagrinėti demonstracijos „Deguonis ir nemetalų oksidai“ (//gamta7-8.mkp.emokykla.lt/lt/mo/demonstracijos/deguonis_ir_nemetalu_oksidai/,scenario.81,position.0) 2 kadre.