Pasirinkite temą ir MO tipą Demonstracijos Kūrybinė laboratorija Testai Žinynas Užduočių lapai
Sveikatos ugdymas
Poilsis
Aktyvumas
Švara
Mityba
Jausmai ir bendravimas
Žmogaus sauga
Gyvenamoji aplinka
Gamtinė aplinka
Ekstremaliosios situacijos
Eismo aplinka
Pirmoji pagalba
Mokytojo biblioteka Rodyti matricą Paslėpti matricą
Titulinis > Temos > Jausmai ir bendravimas > Paauglių lytinis brendimas

Paauglių lytinis brendimas

Lytinis brendimas – sudėtinis procesas, nes jam vykstant keičiasi viskas: asmens išvaizda, mąstysena, emocijos ir elgesys. Lytiškai bręstant vystosi pirminiai ir antriniai lytiniai požymiai. Pirminiai lytiniai požymiai – tai lyties organų vystymasis ir jų visiškas subrendimas. Antriniai lytiniai požymiai – tai fiziniai požymiai (išskyrus lyties organus), kuriais vyrai skiriasi nuo moterų.

Dėl vyriškųjų lytinių hormonų poveikio paaugliai berniukai įgyja vyrams būdingų bruožų: jiems ima želti plaukai ant veido ir viso kūno, pasikeičia balsas, naktimis nevalingai išsilieja sėkla. Lytiniai hormonai veikia visas kūno ląsteles. Berniukai dažniau tampa triukšmingi, pernelyg judrūs.

Mergaitėms paauglystėje dažniausiai būdingi emociniai sutrikimai – jos pernelyg jautrios, gali nei iš šio, nei iš to pravirkti, jų nuotaika nuolat keičiasi. Paauglės mergaitės jautriai reaguoja tiek į pagyrimą, tiek į barimą, skaudžiai išgyvena savo žmogiškojo orumo pažeminimą. Pasikeitusiai savijautai turi įtakos ir mėnesinių atsiradimas. Mergaitės labai greitai bręsta, jų ūgis didėja ilgėjant kojoms ir liemeniui. Platėja dubuo, susiformuoja moters figūra.